nieuws

Nieuwe regels, nieuwe opportuniteiten: haal het maximum uit het regeerakkoord

Leen Martens18 april 2025
Regeerakkoord: nieuwe regels
Het nieuwe regeerakkoord van 2025 belooft extra flexibiliteit en voordelen voor bedrijven die werken met uitzendkrachten, jobstudenten en flexi-jobbers. Hoewel de plannen nog niet officieel zijn omgezet in wetgeving, loont het de moeite om vooruit te kijken naar wat mogelijk op ons afkomt. Meer werkuren voor studenten, hogere flexi-lonen, soepelere overuren en extra stimulansen om mensen (terug) aan het werk te krijgen – we zetten de interessantste veranderingen kort op een rij.

Update: januari 2026


Meer uren, meer mogelijkheden voor studenten en flexi-jobbers

Het aantal toegestane werkuren voor jobstudenten stijgt naar 650 uur per jaar en de minimumleeftijd gaat naar 15 jaar. Perfect om vlotter en langer jong talent in te schakelen!

Flexi-jobbers krijgen ook meer ruimte. Het maximale jaarinkomen stijgt van €12.000 naar €18.000. Bovendien wordt het systeem uitgebreid naar bijna alle sectoren, al behouden sectoren wel de autonomie om flexi-jobs uit te sluiten of extra te reguleren via een opt-out.


Slimmere werkorganisatie: soepelere overuren en flexibele roosters

Meer vrijheid om in te spelen op drukke periodes? Werknemers kunnen tot 360 vrijwillige overuren per jaar presteren zonder dat je extra overloon betaalt – en in de horeca loopt dit zelfs op tot 450 uur. Daarnaast verdwijnen een aantal beperkingen rond deeltijds werk, waardoor je werkroosters makkelijker kunt afstemmen op de noden van je zaak.

Nog een gamechanger: het verbod op nachtarbeid verdwijnt. Dat betekent dat je – zeker in e-commerce en distributie – veel makkelijker nachtwerk kan organiseren, zonder loonsverhoging tussen 20u en middernacht.

Daarnaast wordt het accordeon-uurrooster mogelijk: je kan de werkuren over een heel jaar spreiden en kiezen of je extra uren laat uitbetalen of als inhaalrust toekent. En een nieuw onderzoek kijkt naar teletreintijd: de mogelijkheid om reistijd met het openbaar vervoer als arbeidstijd te beschouwen.


Activatie: extra kansen om uitzendkrachten te vinden

Er komen extra inspanningen om langdurig zieken en werkzoekenden opnieuw aan de slag te krijgen, wat voor jou als werkgever betekent dat er meer kandidaten op de arbeidsmarkt komen. Dit vergroot de instroom van mogelijke kandidaten voor jouw vacatures. 

Concreet houdt dit in:

  • Een verplicht traject op maat voor elke langdurige zieke zonder contract, gecoördineerd via de VDAB.
  • Ziekenfondsen worden meer verantwoordelijk voor re-integratie, zodat arbeidsongeschikte personen sneller terugkeren naar de arbeidsmarkt.
  • De termijn voor medische overmacht daalt van 9 naar 6 maanden, wat zorgt voor snellere duidelijkheid bij langdurige ziekte.
  • Zonder doktersbriefje thuisblijven kan nog maar 2 keer per jaar, in plaats van 3 keer.
  • Werkloosheidsuitkeringen worden beperkt tot 2 jaar en de uitkering daalt over tijd.

Extra boost: de fitnote!

Een arts kan binnenkort aangeven welke taken een zieke werknemer wél nog kan uitvoeren. Dit maakt re-integratie eenvoudiger en biedt mogelijkheden om openstaande jobs sneller in te vullen.


Werken loont: netto meer overhouden

Om werken aantrekkelijker te maken, wordt het verschil tussen werken en niet-werken verhoogd met minstens €500 per maand. Daarnaast wordt de belastingvrije som verhoogd en daalt de bijzondere bijdrage sociale zekerheid, waardoor werknemers meer nettoloon overhouden zonder extra kosten voor jou. Ook de werkbonus wordt versterkt, waardoor werken in lagere lonen aantrekkelijker wordt.


Langer werken zonder zorgen: halftijds pensioen en flexibel pensioen

Een extra troef voor ervaren werknemers: dankzij het halftijds pensioen kunnen oudere medewerkers blijven werken en tegelijk al een deel van hun pensioen opnemen. Zo houden ze een stabiel inkomen en blijft hun kennis en ervaring in je bedrijf. Win-win!


Bouw en foodsector: meer controle, minder gedoe

Werk je in de bouw of voedingssector? Dan krijg je extra tools om je personeel beter op te volgen. Checkinatwork breidt uit met een check-out-systeem, waardoor je meer controle hebt over de aanwezigheid en werktijden op de werf of in je productieomgeving.


Alternatieve verloning: maaltijdcheques omhoog

Goed nieuws voor bedrijven die extra voordelen willen geven aan hun medewerkers: de maximale waarde van maaltijdcheques stijgt van €8 gradueel naar €12 en de verhoging blijft fiscaal aftrekbaar. Andere cheques, zoals eco- en cultuurcheques, verdwijnen, waardoor het systeem eenvoudiger wordt. Ook het mobiliteitsbudget wordt uitgebreid, zodat werknemers hun woon-werkverkeer flexibeler kunnen invullen.


Winkels open 7/7: meer vrijheid in de retail

Voor de retailsector verdwijnt de verplichte sluitingsdag, waardoor winkels voortaan 7 op 7 open mogen zijn. Ideaal om in te spelen op veranderende klantennoden en flexibeler om te gaan met openingsuren!


Minder administratie, meer focus op je business

De administratieve verplichtingen rond deeltijds werk en nachtarbeid worden versoepeld. Dat betekent minder papierwerk en meer tijd om te focussen op wat echt telt: je zaak laten groeien.


-

Het regeerakkoord werpt nog veel vragen op. Wat houdt een maatregel precies in? Wanneer treedt hij in werking? Zijn er uitzonderingen of overgangsmaatregelen voorzien? Het antwoord op deze en andere vragen wordt pas in de komende weken en maanden duidelijk.

-


Wat betekent dit voor jouw bedrijf?

Of je nu met flexijobbers, studenten of in de bouw-, food- distrubutie- of horecasector werkt, het nieuwe regeerakkoord biedt heel wat opportuniteiten. 

Wat betekent dit voor jouw bedrijf en hoe kijk je hiernaar? 

We horen graag jouw mening!

Neem contact op met een kantoor in je buurt en laten we in gesprek gaan. 

Andere blogposts die jou misschien interesseren

dirk stienaers
tips01 april 2026

Loontransparantie: wat verandert er voor jouw organisatie?

Vanaf 7 juni 2026 treedt de Europese richtlijn rond loontransparantie in werking...

DHL ecom
aan het woord18 maart 2026

“Synergie begrijpt ons verhaal en gaat proactief op zoek naar verbeteringen.”

Als HR Business Partner bij DHL eCommerce België staat Erik Debackere middenin e...

Retentie met Synergie Academy en S&you
tips10 februari 2026

Leren is het nieuwe rekruteren: bouw je eigen talent in een krappe arbeidsmarkt

De Belgische arbeidsmarkt staat nog steeds onder druk. Vacatures stapelen zich o...